March of the Metallians
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

March of the Metallians

...
 
Početna stranicaPortal forumaLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU

Go down 
+2
Nessa Ireth
Odin
6 posters
Autor/icaPoruka
Odin
Admin
Odin



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysub oľu 28, 2009 6:52 am

10 najmisterioznijih mjesta na svijetu

1. Koncentracioni logor Auschwitz-Birkenau, Poljska

.Prica se da mnogi koji su posjetili Auschwitz-Birkenau kamp da su se osjecali cudno i mnogi su se odjednom rasplakali bez ikakvog razloga, vecina ljudi nije ni zavrsila posjecivanje i obilazak ovog kampa do kraja.
Posjetioci koji dolaze vidjeti ovo mjesto kazu da i dan danas ptice ne pjevaju.
Mnogi koji su posjetili kamp kazu da su osetili jako hladna mjesta u kojima se osjete duboke emocije. Na nekim slikama ljudi su pronalazili misteriozne svjetlucave sjenke.
Auschwitz-Birkenau Kamp je jedno od najmisterioznijih mjesta na svijetu...

2. Whitechapel/Spittalfields, London East End, London, Engleska...


...Na ovom mjestu su se desavala jedna od najbrutalnijih ubojstava koja su zabiljezena. Jack the Ripper ubojica ciji identitet jos nije otkriven na ovom je mjestu ubio 5 zena...
uristi i ljudi koji zive u Whitechapelu su vidjeli i culi mnogo misterioznih pojava.
Mnogi su vidjeli duhove Jackovih zrtava, cudnu vojsku Rimskih vojnika, duh mornara, misterioznog crnog kocijasa sa bjelim konjima koji se odjednom pojave bez ikakvog zvuka i nestanu dok si trepnuo...


3. Underground Vaults ((Podzemni hodnici)), Edinburgh, Skotska.

..Podzemne prostorije su nekada bile izgradjene za biznise, tu su bili veliki mostovi, bile su upotrebljavane za podrume, radionice, kasnije su napustene zbog poplava i vlage.
Kada je mjesto napusteno tu su dolazili beskucnici i siromasni koji su tu spavali i zivjeli, mnogo ljudi je umrlo od kuge u podzemnim hodnicima.
Mnostvo paranormalnih pojave se desavalo u podzemnim hodnicima razni zvukovi, sjenke, uznemiravajuci krikovi...

4. Greyfriar’s Kirk groblje / Covenanter’s Zatvor, Edinburgh, Skotska.

..Okrutne stvari su se dogadjale u Covenanter zatvoru, ubijeno je mnogo zatvorenika, a u blizini zatvora nalazilo se greyfriars kirk groblja, ljudi su bili zakopavani zivi, mnogi su bili spaljeni.
Oko 1998 pocele su se desavati mnoge neobjasnjive svari oko groblja gdje su ljudi govorili da su osetili hladna mjesta, veliki smrad, glasne zvukove koji su dopirali iz grobova, a neki od turista su bili i povredjeni.
Mnogi turisti, posjetioci pa cak i vodici su bili napadnuti od necega sto ni oni neznaju sta bi moglo biti, imali su modrice i ogrebotine po rukama i nogama.
Neki su cak bili gurani, imali su vrtoglavice i povracali su. Mnogi su videli sjenke, culi smijeh, vidjeli su objekte koji su se micali...

5. . Coloseum, Rim, Italija...

..Mnogi vodici i posjetitelji koji su bili u Coloseumu kazu da su osetili hladna mjesta, dodirivanje i guranje, culi su saputanja oko njih, takodjer cuvari i strazari koji rade u Coloseumu su izvjestavali kako cesto puta cuju zvukove maceva, takodjer su culi zivotinje, rikanje lavova, zvukove slonova, vidjeni su duhovi ljudi na sjedalima u Coloseumu, i puno puta je vidjen duh Rimskog vojnika...

6.Walachia, Transylvania, dvorac grofa Dracule, Rumunija

..Turisti i ljudi koji zive ovdje su prijavili mnoge misteriozne pojave u ovom dvorcu, osjecali su hladna mjesta, cudni zvuci, mnogi su vidjeli sjenke u misterioznom dvorcu grofa Drakule.
Nekada su i obilasci dvorcem skraceni zbog misterioznih krikova i nekih paranormalnih dogadjaja...


7. Unit 731 Ekspirimentalni Kamp, Harbin, Manchuria, Kina

... Kamp prozvan Azijskim Auschwitzom, mnogo je ubijenih ljudi u ovom kampu, neki su bili zatvorenici, na njima su readjeni ekspirimenti, seciranja i mnogo toga, cak im nisu davali ni anesteziju.
Mnogo ljudi je ubijeno u ovom kampu i danas ovaj grad i okolna sela prijavljuju mnoge misterije, duhove, mnoge paranormalne pojave, misteriozne glasove i zvukove, sjenke na slikama. Kad jeBBC snimao to mjesto i imali su probelma sa svjetlima i baterijama kada su poceli snimati...

8. Palmyra Otok Atoll, Pacific Ocean...

...Ljudi koji su posjetili ovaj otok kazu da je ovo definitivno otok duhova, mnogi kazu da su imali jako neugodan osjecaj i da se mnogo paranormalnih stvari dogadjalo na ovom otoku. Otok je nenaseljen jedan od najudaljenijih mesta na svijetu, koji se nalazi u centru Pacifickog Oceana. Prema legendama ovdje se nalazi zakopano gusarevo blago, i dogodila su se mnoga ubojstva a jedno od vecih je bilo 1970 godine, prijavljeno je mnogo nestanaka ljudi na ovom otoku koji nikada nisu pronadjeni, nestalih brodova, mnogi kazu da je- ovaj otok vrlo slican Bermudskom trokutu.


9. Pariske katakombe

..Milioni posjetitelja i vodica koji su posjetili Pariske Katakombe, kazu da je ovo mjesto vrlo misteriozno, osjetili su mnogo hladnih mjesta, takodjer su vidjeni duhovi kako prolaze kroz hodnike katakombi, a neke su grupe cak i pratili okolo, mnogi su vidjeli grupu sjenki u jednom mracnom hodniku u katakombama, cak su neki prekinuli posjetu katakombama ranije, nisu je vidjeli do kraja jer su osjetili mnoge slabosti i nisu zeljeli ici dalje, imali su veliki strah. Na mnogim slikama su se mogle videti paranormalne sjenke, cak je i kamerama snimano.
Nije preporucljivo nikada ici sam ili sa ljudima koji neznaju dobro put kroz katakombe jer se lako mozete izgubiti i nikada vise necete moci izaci iz katakombi. Mnogi su iz sale ulazili u katakombe, i nikada vise nisu bili vidjeni niti pronadjeni.

10. Magh Sleacht Plain, u blizini Ballyconnell, County Cavan, Irska.

Mnoge legende su se dogadjale na ovom mjestu, prica se da je ovde bio Krom kojeg su Kelti postovali i donosili mu zrtve.
Posjetitelji ovog mjesta kazu da su culi zvukove i miris zapaljenog mesa, neki su cak uslikali sjenke u obliku ljudi koje su se nalazile oko stijene pred zalazak sunca, drugi kazu da su cak vidjeli duhove na ravnici u sred bijela dana...
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysub oľu 28, 2009 8:25 am

Odin je napisao/la:
10 najmisterioznijih mjesta na svijetu

1. Koncentracioni logor Auschwitz-Birkenau, Poljska

.Prica se da mnogi koji su posjetili Auschwitz-Birkenau kamp da su se osjecali cudno i mnogi su se odjednom rasplakali bez ikakvog razloga, vecina ljudi nije ni zavrsila posjecivanje i obilazak ovog kampa do kraja.
Posjetioci koji dolaze vidjeti ovo mjesto kazu da i dan danas ptice ne pjevaju.
Mnogi koji su posjetili kamp kazu da su osetili jako hladna mjesta u kojima se osjete duboke emocije. Na nekim slikama ljudi su pronalazili misteriozne svjetlucave sjenke.
Auschwitz-Birkenau Kamp je jedno od najmisterioznijih mjesta na svijetu...

bila sam u Auschwitzu-Birkenau prošle godine i sve kaj budem rekla je da je Poljska cjelokupno nekaj nevjerojatno. Bili smo krepani od puta 17 sati i još smo se na kraju zgubili dok smo išli u logor a dok smo došli to je bila čudna atmosfera pošto smo svi bili krepani do bola. dobili smo vodiča koji nam je pripovedal na hrv. i dobili smo slušalice ofc da smo se mogli šetati okolo i slušati (jer dok svi počnu na svom jeziku okolo trkeljati nebi niš čuli al su svakakve upadice u slušalice bile kak nam se vodič kretal Very Happy ) ,a vodič je bil prva liga. objasnil nam je sve u detalje zakaj, koga, di, kad i kaj, i stvarno nam je to ispričal vrhunski i svašt se dalo pohvatat i naučit i nekaj za razmišljanje o svemu uhvatit. i bili smo svugde po to logoru ugl mene su fascinirali ti puteljci između zgrada. e kako je to spuki i inspirativno da samo možeš zastati i blejiti. još je vrijeme bilo oblačno i sparno, onak mučeničko pa nam doživljaj bil veči. vidjeli smo sve one kose, kofere, proteze,odječu, igračke kaj su im uzimali i sve to i jednostavno mi je došlo da se zbljujem koliko je to odvratno moglo bit od strane ljudi i čega sve nisu sposobni. bili smo i u plinskim komorama i tam di su ih spaljivali i to fkt tako zagušljivo unutra i odvratno jednostavno dok si zamisliš da je tu bilo na miljune ljudi nutra mrtvo i da ti baš stojiš na tome mjestu ono, odvratno.
al znadete da postoji i teorija da je sve to bilo namješteno. no sve je to tak.. ugl meni je bilo tam super i mučeničko jer nismo na nogama mogli stajat više a nismo ni mogli govorit niš i svi smo si bili u k* čudni. a to da se rasplaču je istina, moja frendica nije mogla doć sebi prilično dugo dok se nismo makli odtamo. zapravo čini mi se da je bilo puno više ljudi koji su se fkt previše uznemirili jer da, tako je, treba doživjet da bi se shvatilo zašto je to tamo tako i da nisu sve to samo priče.
a kažu svi da to mjesto ima dušu pa čak i za Krakow di smo bili 3 dana a to je par kilometara udaljeno. ne znam, Poljska je na mene ostavila prilično jak dojam i definitivno se tamo mislim vratit i posjetit sve to još jednom. I ako imate prilike, odite posjetiti, vrijedno je
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysub oľu 28, 2009 8:31 am

za Coloseum sam od tete čula također da joj nije bilo baš najbolje posjetit to tj. da joj je bilo mučno na tome mjestu no dal je šta čula ne znam, nije mi rekla. a za dvorac drakule sam od profesorice iz multimedije(kaj nam je prije predavala) čula da su bili tamo i baš naletili na dvorac noću i da više nikad ne misli ić na takva mjesta noću. kaže da prvo je kaj je mračno i svi oni kipoi, skulpture stoje joj nikako nisu jasne bile i da je kao čula nešto u tome dvorcu samo nije bila sigurna što no da su jako brzo pobjegli odtamo jer kaže što je previše je previše. a to je sad, ono.. trebaš sam doživit pa vidit čega ima i nema.
[Vrh] Go down
Odin
Admin
Odin



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysub oľu 28, 2009 8:36 am

u pravu si i hvala ti na opisu u Poljskoj
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysub oľu 28, 2009 8:56 am

Smile ma np

eeee zaboravila

https://www.youtube.com/watch?v=qZShZygWvQM

tu je 1. dio službenog videa našeg maturalca, ima aušvic nutra
[Vrh] Go down
Gost
Gost




10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptypon oľu 30, 2009 1:58 pm

znaš šta je misteriozno?
ja u subotu čitam ovaj topic a moj stari si sjekirom zasječe palac i precvika obje tetive
to je misteriozno Shocked
[Vrh] Go down
Gothic_girl_of_sadness
Jebač
Jebač
Gothic_girl_of_sadness



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptysri tra 15, 2009 12:14 pm

Pa, to je baš...da......ovaj, htjela sam reći kako smo i mi trebali ići na maturalac u srednjoj, ali naravno... nismo.....kad nije bilo dogovora!
I trebali smo ići u Rumunjsku, za što sam ja navijala, ali nismo išli, jer je tamo jako visok postotak kriminala, budući da su se mamine i tatine maze pobojale da im netko ne ukrade novčeke... bila sam jaaako ljuta!
A sad, pa, ovo za Auschwitz je točno. Svi se osjećaju depresivno, jadno, bezvoljno i mučno kada su ondje.....
[Vrh] Go down
Hunnerkongen
Profesionalni pružitelj užitaka :D
Profesionalni pružitelj užitaka :D
Hunnerkongen



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyned lip 07, 2009 2:44 pm

Auschwitz-Birkenau je definitivno pravi misterij. Nikad nećemo doznati što se sve događalo s tim ljudima i kakvi strašni experimenti su se radili na njima.
[Vrh] Go down
Nirnaeth
Admin




10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyned lip 07, 2009 3:18 pm

Hunnerkongen je napisao/la:
Auschwitz-Birkenau je definitivno pravi misterij. Nikad nećemo doznati što se sve događalo s tim ljudima i kakvi strašni experimenti su se radili na njima.

Pričal mi je deda nekaj sitno kaj su radili ....
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyned lip 07, 2009 3:36 pm

radili su sranja. najviše možda kaj me uznemirilo tamo je bila jedna potrgana tj. slomljena porculanska lutka, medvjedići domaće proizvodnje i ostale igračke koje su bile slomljene. jbt tko može to radit djeci? ali djeca... ono..
[Vrh] Go down
Mile
Opasni ševodeličar :D
Opasni ševodeličar :D
Mile



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyned lip 07, 2009 3:42 pm

Što ste zapeli za taj Aušvic...

Neovisno o kopipejstanju prvog posta, kad se radi o najmisterioznijim mjestima na svijetu, ja sam prvo pomislio na Stonehenge, na Gizu, na Uskršnje otoke, na Bermudski trokut, na Area 51, na ruske gulage (kad već spominjete Aušvic)...

Ima tih mjesta ko u priči.
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyned lip 07, 2009 4:15 pm

dada. napiši ti nešta
[Vrh] Go down
Mile
Opasni ševodeličar :D
Opasni ševodeličar :D
Mile



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptypon lip 08, 2009 2:14 am

Pa ono gore što je Odin stavio, često se spominju ti neki čudni osjećaji kod ljudi kada su na određenom mjestu, pa me čudi da nema piramida, i onog famoznog 'faraonovog prokletstva'.
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptypon lip 08, 2009 7:22 am

stavi ga mileeeeee. pa će ga bit Smile
[Vrh] Go down
Odin
Admin
Odin



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptypon lip 08, 2009 7:23 am

Mile je napisao/la:
Pa ono gore što je Odin stavio, često se spominju ti neki čudni osjećaji kod ljudi kada su na određenom mjestu, pa me čudi da nema piramida, i onog famoznog 'faraonovog prokletstva'.

ako imaš stavi i idemo dalje, pa nismo djeca skrecemo sa teme non stop....ovo je upuceno za sve
[Vrh] Go down
Mile
Opasni ševodeličar :D
Opasni ševodeličar :D
Mile



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptypon lip 08, 2009 1:46 pm

Nemam Embarassed
Samo sam izrazio čuđenje da to nije na tom popisu što si gore naveo. Štoviše, za većinu mjesta nisam ni čuo.
[Vrh] Go down
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D
Nessa Ireth



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyuto lip 09, 2009 12:05 am

mhm pustite mi moje krilo na miru. ovdje nema nijednog oftopika, potićem čovjeka da napiše nešta i vezano je uz misterije tako da prste k sebi Wink

______________________
______________________
amen
[Vrh] Go down
Mile
Opasni ševodeličar :D
Opasni ševodeličar :D
Mile



10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Emptyuto lip 09, 2009 2:32 am

Citat :
Tutankamonovo prokletstvo
Početkom 1922. godine lord Carnarov,strastveni egiptolog, otišao je u Egipat u potrazi za Tutankamonovom grobnicom. Lord Haman(najpoznatiji okultista toga doba) poslao mu je brzojavom:"Lord Carnarvon.Ne ići na grob.Pri neposluhu opasnost.Pri nepoštovanju bolest.Nikad više zdrav.Smrt će vas zateći u Egiptu." Carnarvona je brzojav zabrinuo pa se obratio još dvojici vidovnjaka koji su mu također prorekli smrt. No lord se ipak nije dao omesti. 17.2.1923. lord sa svojim partnerom Howardom Carterom otvorio je Tutankamonovu grobnicu. U grobnici su pronašli nerazmjerna bogatstva:zlato,dragulje,bisere...ali i sarkofag u kojemu je bilo položeno mumificirano faraonovo tijelo. Iznad sarkofaga je bio obješen natpis:"Smrt će snaći one koji ometaju faraonov san."Dva mjeseca nakon otvaranja grobnice lord Carnarvon počeo je da se osjeća loše. Ubrzo je umro.Njegov sin se prisjeća:"U trenutku kad je moj otac umro,u Kairu su se ugasila sva svjetla.Mi smo zapalili svijeće i molili.!" Te je noći lordov pas u njegovu rodnom dvorcu u Engleskoj počeo da odjednom laje bez razloga. Zatim je legao i uginuo. Carnarvonova smrt dovedena je u vezu s ubodom muge koja je vjerojatno izazvala upalu.Neobično je što je faraonova posmrtna maska imala sićušnu napuklinu na istom mjestu gdje je lorda ubola muga.Tri dana nakon lordove smrti umro je američki arheolog Arthur Mace,jedan od voditelja tima.Pao je u komu prije nego što su mu liječnici stigli pomoći. Egiptolog George Gold,Carnarvonov prijatelj,odmah je otputovao u Kairo. Kao prvo je razgledao faraonov grob. Sutradan je dobio visoku temperaturu. Nakon 12 sati je umro. Radiolog Archibald Reid koji je rengenski pregledao faraonovo truplo obolio je te je prebačen u Englesku,umro nakon nekoliko dana.Lordov osobni tajnik,tijekom ekspedicije je pronađen mrtav u postelji jer mu je zatajilo srce. Britanac Joel Wood je bio prvi koji je pozvan da razgleda grobnicu.Nedugo nakon toga je umro od tajanstvene groznice. U roku od šest tjedana nakon otvaranja grobnice umrlo je 12 ljudi koji su u otvaranju sudjelovali.Nakon sedam godina samo su još dva člana prvotne ekipe bila živa.22 ljudi koji su imali veze s ekspedicijom je sveukupno umrlo. Ovaj put iznesite vi svoje teorije.
[Vrh] Go down
Sponsored content





10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty
PostajNaslov: Re: 10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU   10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU Empty

[Vrh] Go down
 
10 NAJMISTERIOZNIJIH MJESTA NA SVIJETU
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
March of the Metallians :: Razne teme :: Misterije-
Forum(o)Bir: