March of the Metallians

...

Početna stranicaPortal forumaCalendarFAQPretraľnikČlanstvoKorisničke grupeRegistracijaLogin

Share | 

Francuska revolucija

Go down 
Autor/icaPoruka
Mile
Opasni ševodeličar :D

PostajNaslov: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:12 am

Jedan od ključnih događaja u stvaranju današnjeg poretka kakvog znamo; nastao višestoljetnom potlačenošću seljaštva i nižih slojeva u Francuskoj, brojnim i zbunjujućim reformama kraljeva Lujeva XI.-XVI., apsolutizmom, centraliziranošću, nastankom liberalne misli francuskih filozofa, imunosti plemstva na sve daće, usponu građanstva......

Što vi mislite o toj temi, koliko je Francuska revolucija pripomogla stvaranju današnjeg svijeta, je li opravdano svo nasilje koje se događalo u to vrijeme...?
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Odin
Admin

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:16 am

ne bih da offtopicarim ali libo me za francusku revoluciju....kod nas danas isto seljaci potlaceni vara ih se za njihov rad i glad na vratima-pa niko ne jebe ništa

All thy wounds be healed
From the earth to the sky
Now the son of odin rise!
Take thy place among the kings
For thy soul shall never die!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Nessa Ireth
Forumska kurva :D
Forumska kurva :D

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:23 am

revolucije, ratovi, nasilja - sve što kroji prošlost ima svoje posljednice pa tako i francuska revolucija za današnje situacije. jedno ide s drugim, nadovezuje se i tako će i biti dok god bude čovječanstva.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Mile

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:25 am

Znači, ništ posebno, ta Revolucija? Da se nije dogodila, sve bi bilo po starom?
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Odin
Admin

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:26 am

to se nije reklo ali povijest prepustimo povjesnicarima....svaka povijest je izokrenuta i nikad nece biti iskreno napisana

All thy wounds be healed
From the earth to the sky
Now the son of odin rise!
Take thy place among the kings
For thy soul shall never die!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Mile

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto lip 09, 2009 7:34 am

Ma baš sam pročitao knjigu Alexisa de Tocquevillea : Stari režim i revolucija. Lik je to napisao nakon što se situacija malo ohladila, ali više-manje je pisana iz ondašnje suvremene perspektive, pa sam se iznenadio koji su to sve uzroci bili koji su doveli do revolucije, a samo neke od njih sam naveo gore.

U školi su nas učili dosta banalno o toj temi: bio jedan zločest kralj, bili i gladni seljaci koji su ga onda giljotinirali, a kraljeva žena je rekla 'Neka jedu kolače', a nakon njih je došao Napoleon.

Dakle, kompleksan proces koji se pripremao desetljećima, pa čak i stoljećima (feudalni poredak ftw), u svakom slučaju mi je drago da sam se barem malo informirao o toj povijesno značajnoj temi.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Radojka
Drkađija
Drkađija

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   uto srp 28, 2009 3:51 pm

ah ne znam ja to, nisam nikad slušala na satu povijesti, bila sam prezaposlena pronalaženjem načina kako disat a da ne osjetim profesorov dah :S
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Francuska revolucija   

[Vrh] Go down

Francuska revolucija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.